جرثقیل سقفی چیست: انواع جرثقیل سقفی
به عبارت ساده تر، جرثقیل سقفی ماشین یا قطعه ای از تجهیزات است که به شما امکان می دهد  مواد سنگین را  از یک مکان به مکان دیگر به روشی دقیق بلند کرده و منتقل کنید. هیچ رویکرد “یک اندازه مناسب برای همه” برای تعریف جرثقیل سقفی وجود ندارد، زیرا هر جرثقیل سقفی به دقت برای یک هدف یا کاربرد خاص طراحی و مهندسی شده است تا متناسب با نیازهای حمل و نقل مواد یک تجارت باشد.
جرثقیل های سقفی را می توان در انواع پیکربندی ها طراحی و ساخت و اجزای مختلف را می توان تعویض یا مهندسی کرد تا ظرفیت و عملکرد آن بهبود یابد. برخی از محبوب ترین دلایل استفاده از جرثقیل سقفی عبارتند از:
بارگیری یا تخلیه مواد از کامیون
جابجایی مواد در اطراف یک تأسیسات کارآمدتر از موتور یدک کش یا نیروی انسانی می تواند باشد
چرخاندن یا کشیدن قالب ها  به داخل و خارج از ماشین های مهر زنی در یک مرکز تولیدی
تغذیه مواد خام به ماشین در یک کارخانه تولیدی
حرکت دادن قطعات یا قطعات به سمت پایین خط مونتاژ به صورت کنترل شده
جابجایی کانتینرها در اطراف یک کارخانه کشتی سازی یا راه آهن
علاوه بر ساده‌سازی برخی از فرآیندهای شرح داده شده در بالا، دو دلیل اصلی وجود دارد که چرا یک شرکت می‌خواهد جرثقیل سقفی یا یک سری جرثقیل سقفی را در تأسیسات خود نصب کند:
کارایی – جرثقیل های سقفی کارآمدتر از استفاده از گروهی از کارگران یا موتورهای یدک کش برای بلند کردن و جابجایی مواد هستند و می توانند تا ۲ تا ۳ برابر سریعتر کار کنند. به این فکر کنید که چگونه یک سازنده، کارخانه یا انبار می‌تواند فرآیندها و رویه‌های خود را با معرفی جرثقیل سقفی برای خودکار کردن بلند کردن، مانور و تخلیه مواد در تأسیسات خود ساده‌سازی کند.
ایمنی – یکی دیگر از مزایای  نصب جرثقیل سقفی  در یک کارخانه تولید، مونتاژ یا انبارداری. جرثقیل ها می توانند برای بلند کردن و جابجایی مواد در محیط های شدید استفاده شوند و می توانند مواد خورنده یا خطرناک مانند فلزات داغ، مواد شیمیایی و بارهای سنگین را کنترل کنند. یک ایستگاه کاری یا جرثقیل بازویی می تواند برای کمک به کارگران در جابجایی اجسام سنگین به شیوه ای کنترل شده و کمک به کاهش صدمات حرکتی مکرر و کشیدگی عضلانی در محل قرار گیرد.
سایر مزایای استفاده از سیستم جرثقیل سقفی عبارتند از:
کاهش تصادفات در محل کار
کاهش خسارت محصول یا مواد
گردش کار بهبود یافته
کاهش هزینه ها
راه حل سبز که اثرات زیست محیطی را کاهش می دهد
جرثقیل سقفی چیست: اجزای جرثقیل
به منظور درک بهتر برخی از اصطلاحاتی که بعداً هنگام توصیف انواع مختلف جرثقیل های سقفی استفاده خواهیم کرد، در مورد قطعات و اجزای مختلف جرثقیل بحث خواهیم کرد و اینکه چگونه آنها می توانند بر عملکرد و طراحی تأثیر بگذارند.
قلاب  – بار برداشته شده  با استفاده از قلابی  که به بالابر متصل می شود پشتیبانی می شود.
بالابر – بالابر چیزی است که بالابر را می سازد و بار را با استفاده از  طناب سیم  یا زنجیر نگه می دارد، بالا می برد یا پایین می آورد. بالابرها را می توان  به صورت دستی (با دست)، با برق یا با هوای فشرده (پنوماتیک) تغذیه کرد.
چرخ دستی – چرخ دستی بالابر را پشتیبانی می کند و به صورت افقی در امتداد پل جرثقیل حرکت می کند تا بالابر و قلاب را قبل از برداشتن یا پایین آوردن بار قرار دهد. چرخ دستی ها را می توان در یک طرح Under Running یا Top Running پیکربندی کرد:
در حال اجرا / زیر آویزان  – چرخ های چرخ دستی بر روی فلنج پایین تیر جرثقیل کار می کنند
در حال اجرا از بالا  – چرخ های چرخ دستی بر روی ریل های نصب شده در بالای تیر جرثقیل کار می کنند. بیشتر در طرح های تیر دوتایی با ظرفیت بالاتر دیده می شود.
پل – یک تیر باربر که در عرض ساختمان می گذرد. این جزء ساختاری اولیه است که باندها را به هم متصل می کند و بالابر را با استفاده از یک چرخ دستی به جلو و عقب حرکت می دهد.
یک پل می تواند از یک یا دو تیر تشکیل شده باشد که اغلب به عنوان طرح  تک تیر یا دو تیر نامیده می شود  . تیرها را می توان از فولاد نورد ساخته یا با جوش دادن تیرها به طرح جعبه فولادی ساخت.
باند  – آنچه جرثقیل پل برای حرکت جرثقیل به بالا و پایین خلیج ها حرکت می کند. اینها معمولاً بخشی از سازه ساختمان هستند، به عنوان تیرها، و دو (۲) در هر سیستم جرثقیل پل سقفی وجود دارد.
ریل یا مسیرهای باند – ریلی که توسط باندی که جرثقیل در آن حرکت می کند پشتیبانی می شود. جرثقیل های با کارکرد بالا معمولاً روی ریل های ASCE/راه آهن کار می کنند. جرثقیل های دروازه ای همچنین می توانند از یک سیستم ریلی یا مسیر نصب شده در کف برای حرکت دادن پل به جلو و عقب استفاده کنند.
کامیون‌های انتهایی – در دو طرف پل قرار دارند، کامیون‌های انتهایی پل را با استفاده از یک سری چرخ‌ها که روی ریل می‌روند، به سمت بالا و پایین باند حرکت می‌کنند. هر کامیون انتهایی می تواند دارای پیکربندی ۲، ۴ یا ۸ چرخ بر اساس ظرفیت جرثقیل باشد.
ضربه گیرها – ضربه گیرها برای جذب انرژی جرثقیل و کاهش ضربه طراحی شده اند – جرثقیل را به روشی کنترل شده در حالت استراحت قرار می دهند و هنگامی که جرثقیل یا واگن برقی به پایان سفر خود می رسند، نیروها را به حداقل می رساند. سپرها را می توان به پل، واگن برقی یا توقفگاه باند وصل کرد.
کنترل ها – کنترل ها معمولاً در یک پانل روی جرثقیل یا بالابر نصب می شوند و  آویز یا کنسول رادیویی از راه دور  به اپراتور اجازه می دهد تا جرثقیل را اجرا کند. کنترل‌ها موتورهای درایو و بالابر را کار می‌کنند و می‌توانند  درایوهای فرکانس متغیر (VFD)  را برای کنترل سرعت بالابر برای موقعیت‌یابی دقیق بار کنترل کنند.
برق رسانی –  میله های هادی عایق شده یا سیستم های فستون  (کابل های تخت) برق را از ساختمان به جرثقیل می رساند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!